background
NRANZ Logo

National Rifle Association of New Zealand

C1 Challenge Cup

C1 Challenge Cup 2

1919            R.J. King, Opaki Rifles

1920            F.H. James, Napier Rifle Club

1921            H. Glynn, Glenavy Rifle Club

1922 - 26   No competition

1927 - 29   (no records)

1930            F.H. Sharland, Nelson Rifle Club

1931            S.O. Hay, Sydenham Rifle Club

1932            J.C. Farley, Wanganui Rifle Club

1933            H.R. Hunt, Suburbs Rifle Club

1934            R.F. Wakefield, Akarana Rifle Club

1935            W.N. Masefield, Blenheim Rifle Club

1936            J.C. Feast, Greytown

1937            E.M. Wrigley, Masterton/Opaki RC

1938            D.F. Perrin, Auckland City Rifle Club

1939            T. Goodall, Suburbs Rifle Club

1940 - 46   No competition

1947            R.H. Nicholl, Petone Rifle Club

1948            G.P. Crimp, Christchurch Rifle Club

1949            H.K. Smith, Masterton/Opaki Rifle Club

1950            B.A.C. Hoban, Culverden Rifle Club

1951            H.O. Judkins, Hamilton/Whata-Whata RC

1952            R.A. Wilton, Masterton/Opaki Rifle Club

1953            A.N. Holland, Wairoa Rifle Club

1954            B.J. Perry, Okawa Rifle Club

1955            R.E. Taylor, Christchurch Rifle Club

1956            W.J. Burton, Gisborne Rifle Club

1957            H.F. Tattersfield, Karori Rifle Club

1958            R.H. Nicholl, Petone Rifle Club

1959            H.F. Tattersfield, Karori Rifle Club

1960            R. Barrow, Cheltenham Rifle Club

1961            R. Laing, Australia

1962            C. Thom, Sydenham Rifle Club

1963            I.R. Larsen, Hamilton/Whatawhata RC

1964            G.F. Jeune, Karori Rifle Club

1965            W/O G. Collins, NZ Army

1966            W. James, South Australia

1967            D.J. Caughley, Masterton/Opaki Rifle Club

1968            I.R. Ballinger, Sydenham Rifle Club

1969            A.H. Sowerby, Karori Rifle Club

1970            G. McKenzie, Levin Rifle Club

1971            J.C. Cameron, Ashburton Rifle Club

1972            P. Hallett, Australia

1973            F.W. Godfrey, Upper Hutt Rifle Club

1974            J.S. Speight, Great Britain

1975            K.D. Win, Onslow Rifle Club

1976            S.M. Bower, Clevedon Rifle Club

1977            B.P. Price, Cheltenham Rifle Club

1978            A.R. Grimwood, Petone Rifle Club

1979            N.E.C. Molyneux, Great Britain

1980            J.K. Perrin, Queensland

1981            L.C. Smith, Malvern Rifle Club

1982            K.D. Win, Onslow Rifle Club

1983            L.J. Arthur, Upper Hutt Rifle Club

1984            B.A.C. Hoban, Malvern Rifle Club

1985            L.J. Arthur, Upper Hutt Rifle Club

1986            J.F. Dodson, Kaituna/Blenheim Rifle Club

1987            T.N. Sutherland, Okawa Rifle Club

1988            G.W. Berman, Mosman/Neutral Bay Rifle Club, Australia

1989            J. Hastie, Okawa Rifle Club

1990            H.J. Orpen-Smellie, England

1991            R. Rowlands, Lyndhurst RC, Australia

1992            J. Win, Onslow Rifle Club

1993            G.A. Halberg, Napier Rifle Club

1994            J.H. Carmichael, Great Britain Rifle Team

1995            R.J. Scoones, Australia

1996            W.H. Tabor, Karori Rifle Club

1997            R.M. Atkinson, Hamilton/Whata-Whata RC

1998            W.H. Tabor, Karori Rifle Club

1999            E. McMurtrie, NZ Police

2000            A.A. Loughnan, Okawa Rifle Club

2001            P.M. Newman, Karori Rifle Club

2002            T. Oliver, Onslow Rifle Club

2003            R.M. Geange, Masterton Rifle Club

2004            R. Fenton, Hornsby Rifle Club

2005            R.M. Geange, Otorohanga Rifle Club

2006            M. Maxberry, Karori Rifle Club

2007            M.I. Buchanan, Roseville, Australia

2008            J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

2009            Ms. H.M. Griffiths, Pacific Rifle Club, Australia

2010            L. Arthur, Upper Hutt Rifle Club

2011            B.N. Carter, Te Puke Rifle Club

2012            B.N. Carter, Te Puke Rifle Club

2013            B.K. Mehrtens, Malvern Rifle Club

2014            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2015            Ms. H.M. Griffiths, Pacific Rifle Club

2016            R.W. Sandlant, Bendigo Rifle Club, Australia

2017            D. Davies, Australia

2018            J F Snowden, Ashburton Rifle Club

2019            A Haasbroek, South Africa

2020            B.N. Carter, Te Puke Rifle Club

2021            J. du Toit, Clevedon Rifle Club

we're on facebook

Events

Marlborough Championships

default event image

Te Puke Championship (Cancelled)

default event image

Wairarapa Spring Meeting

default event image