background
NRANZ Logo

National Rifle Association of New Zealand

Walley West Memorial Cup

 West Memorial Cup 2

 

1961            J.W. Curtin, Masterton/Opaki Rifle Club

1962           M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1963           A.F. Paynter, Blenheim Rifle Club

1964           O.L. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1965           M.C.E. Cammock, Waipukurau Rifle Club

1966           N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1967           A.H. Sowerby, Karori Rifle Club

1968           E.L. Warner, Canada

1969           R.J. Cammock, Waipukurau Rifle Club

1970           T.N. Sutherland, Masterton/Opaki Rifle Club

1971            T.N. Sutherland, Masterton/Opaki Rifle Club

1972            J. Hand, Petone Rifle Club

1973            B.A.C. Hoban, Wairau Rifle Club

1974           M.C. Cammock, Waipukurau Rifle Club

1975           K.H. Jacob, Cheltenham Rifle Club

1976           W. Bayne, Okawa Rifle Club

1977           C.W. Thiedeke, Gold Coast Rifle Club, Australia

1978           M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1979           R. Rowlands, Lyndhurst Rifle Club, Australia

1980            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1981            K.H. Jacob, Cheltenham Rifle Club

1982           J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1983           T.N. Sutherland, Okawa Rifle Club

1984            P.M. Newman, Upper Hutt Rifle Club

1985            P. Robinson, Diamond Valley Rifle Club, Australia

1986            C.H. Burt, Ashhurst Rifle Club

1987            R. Rowlands, Lyndhurst Rifle Club, Australia

1988            T.F. Oliver, Onslow Rifle Club

1989             K. Lee, Mosman Neutral Bay Rifle Club, Australia

1990             S. Belither, English XX Club, Great Britain

1991             G.R.H. Smith, Malvern Rifle Club

1992             A. Ringer, English XX Club, Great Britain

1993             R.M. Geange, Hamilton/Whatawhata RC

1994             W.H. Tabor, Karori Rifle Club

1995             S.F. Regan, Cheltenham Rifle Club

1996             W.H. Tabor, Karori Rifle Club

1997            S/Sgt R.J. Morgan, NZ Police

1998            R.M. Geange, Masterton Rifle Club

1999            K.D. Win, Onslow Rifle Club

2000            Ms. J.G. Legarth, Upper Hutt Rifle Club

2001             M. Maxberry, Karori Rifle Club

2002             D. E. Crow, Cheltenham Rifle Club

2003             B. Bowden, Australia

2004             J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2005             K.J. Valpy, Malvern Rifle Club

2006             J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

2007             W.H. Tabor, Karori Rifle Club

2008             B. Scott, Australian Army

2009             M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2010             R. Geange, Otorohanga Rifle Club

2011             G. Robertson, Australia

2012             A.A. Loughnan, Hawkes Bay Rifle Club

2013             J. Bailey, Holsworthy Rifle Club, Australia

2014             R. Geange, Otorohanga Rifle Club

2015             B.N. Carter, Te Puke Rifle Club

2016             R.W. Sandlant, Bendigo, Australia

2017             S Negus, Australia

2018             J. Bailey, Australia

2019             J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

2020             A. White, Malvern Rifle Club

2021             J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

we're on facebook

Events

NZ Ladies' Meeting

default event image

Karori 1000 yard Championship

default event image

300 Metre Wellington & National Championships

default event image